НАУКОВА ХРОНІКА:
Друга міжнародна наукова конференція
«Україна і США: досвід та перспективи співпраці»,
присвячена 25-річчю встановлення дипломатичних відносин між Україною та США

   23 листопада 2017 року з ініціативи кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн на історичному факультеті Київського національного університету імені Тараса Шевченка була проведена Друга міжнародна наукова конференція «Україна і США: досвід та перспективи співпраці», присвячена 25-річчю встановлення дипломатичних відносин між Україною та США. Співорганізаторами заходу виступили Київський офіс інституту Кеннана, Вища школа міжнародних відносин та американістики (м. Варшава) громадська організація «Українська асоціація американістики», благодійний фонд «Національний центр Сікорського», адвокатське об’єднання «Кодекс-груп».
   Пленарне засідання конференції відкрив завідувач кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн, професор, співголова оргкомітету Олег МАШЕВСЬКИЙ, який зазначив про важливість проведення міжнародних та всеукраїнських наукових заходів для розвитку комунікації між дослідниками та наукового обміну. Так, за словами Олега Машевського, Друга міжнародна конференція «Україна і США: досвід та перспективи співпраці» зібрала цвіт української американістики від Закарпаття до Луганщини!
   Зі вступним словом на пленарному засіданні виступив декан історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка, професор Іван ПАТРИЛЯК. Він підкреслив важливість та актуальність досліджень американсько-українських відносин та їхніх перспектив в умовах російської агресії на території України. Також професор Патриляк від імені адміністрації університету привітав всіх учасників конференції з чудовою нагодою поділитися власними дослідженнями та думками.
   Радник відділу США та Канади Міністерства закордонних справ України Максим КРАВЧУК у своєму виступі, присвяченому проблематиці зовнішньої політики Сполучених Штатів щодо України, окреслив основні напрямки співпраці між США та Україною після 2014 року. Український дипломат також закликав науковців, особливо молодих дослідників, звертатися безпосередньо до відділу США та Канади МЗС для отримання нових даних, джерел та інформації для проведення актуальних досліджень проблем українсько-американського співробітництва.
   Результати такого співробітництва у сфері юстиції та його перспективи представив у своїй доповіді заступник міністра юстиції України Гія ГЕЦАДЗЕ. У свою чергу, безпекова складова американсько-українських відносин вичерпно була представлена під час виступу голови правління Благодійного фонду «Національний центр Сікорського», співголови оргкомітету конференції Віктора ЯГУНА. Зокрема, були наведені наступні цифри щодо підтримки американською стороною безпеки України: у 2014 р. обсяг американської допомоги у цій сфері складав 50 млн. дол., а у 2016 р. – вже 335 млн. дол. Детально на кожному напрямку військової співпраці між США та Україною зупинився у своїй доповіді полковник Головного управління військового співробітництва та миротворчих операцій Генерального штабу Збройних Сил України Олександр ЧЕРЕПАНСЬКИЙ.
   Про діяльність Київського офісу Інституту Кеннана та його проекти для налагодження українсько-американської співпраці в академічній та гуманітарній сферах розповіла директор офісу Катерина СМАГЛІЙ, співголова оргкомітету конференції. За останній рік Київський офіс Інституту Кеннана особливу увагу приділив підтримці студентів-переселенців та переміщених із зони АТО університетів. Впродовж 2017 року випускники дослідницьких програм Інституту відвідали з лекціями 10 переміщених університетів. Київський офіс Інституту Кеннана організував чотири Школи лідерства та демократії для 100 студентів-переселенців. Також важливим напрямком діяльності офісу залишається підтримка культурної дипломатії в Україні: з 2015 р. вже проведено у співпраці з МЗС України та Дипломатичною Академією України три форуму культурної дипломатії та видано три спеціалізованих числа журналу «Агора», присвячених аналізу ефективності культурної та публічної дипломатії України в країнах-членах ЄС, США та Канади.
   Наостанок, Катерина Смаглій побажала присутнім більше долучатися до промоцій іміджу України в США та активніше висловлювати свої думки на шпальтах американських видань. Зокрема, з жовтня 2017 року Інститут Кеннана випускає онлайн блог «Focus Ukraine», у якому директор Київського офісу інституту Кеннана запропонувала публікуватися присутнім українським авторам для інформування американської та європейської аудиторії про процеси в нашій державі.
  Серед випускників дослідницьких програм Інституту Кеннана багато знаних в Україні американістів – Володимир Дубовик (Одеса), Сергій Федуняк (Чернівці), Роман Калитчак (Львів), Олександр Потєхін (Київ). Як один з найвідоміших дослідників-американістів на конференції виступив кеннанівський випускник, головний науковий співробітник Інституту всесвітньої історії Олександр ПОТЄХІН.
   Про перспективи розвитку американістики в Україні говорив голова правління ГО «Українська Асоціація Американістики», доцент кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн, заступник голови оргкомітету Макар ТАРАН. Науковець привітав учасників конференції з американським святом – Днем подяки, розповів про відносно нещодавно створену громадську організацію «Українська асоціація американістики» («UKRAINIAN ASSOCIATION FOR AMERICAN STUDIES») та її діяльність. Важливою складовою розвитку американістики в Україні, на думку Макара Тарана, є підтримка постійної наукової комунікації. Тому він закликав єднатися присутніх американістів навколо представленої ним громадської організації, відвідувати її сайт, ю-туб канал та сторінки у соціальних мережах та, передусім, долучатися до опублікування наукових статей на сторінках профільного журналу, присвяченого проблемам американістики.
   Саме презентацією третього номеру журналу «Американська історія та політика» («AMERICAN HISTORY AND РOLITICS») головою редколегії професором Олегом МАШЕВСЬКИМ завершилось пленарне засідання Другої міжнародної наукової конференції «Україна і США: досвід та перспективи співпраці». Далі учасники мали можливість подискутувати та обговорити власні дослідження під час засідань наступних секцій: українсько-американські відносини, зовнішня політика США, США та країни Латинської Америки, сучасне американське суспільство, українська діаспора в країнах Америки, актуальні проблеми американської історії.
   Захід відзначився гідним рівнем проведення. Участь у конференції взяли близько 200 науковців, експертів та громадських діячів. Географія учасників була представлена не лише різними регіонами України, але й країнами далекого зарубіжжя (Італія, Ізраїль). Найкращі дослідження за підсумками конференції будуть опубліковані у четвертому номері журналу «Американська історія та політика» (онлайн версія – http://www.americanstudies.history.knu.ua/uk/sample-page/).
   Нагадаємо, що дана конференція, присвячена проблемам американістики, на базі кафедри нової та новітньої історії зарубіжний країн історичного факультету Київського національного університету імені Тараса Шевченка проводилась вже вдруге. Вперше подібний захід був організований 17-18 березня 2016 р., присвячений пам’яті професора Б. М. Гончара, який очолював кафедру нової та новітньої історії зарубіжних країн майже 25 років. У планах організаторів конференцій продовжити традицію їхнього щорічного проведення.
   Перспективи розвитку української американістики виглядають обнадійливими не лише у зв’язку з численними позитивними відгуками про Другу міжнародну конференцію «Укарїна та США: досвід та перспектив співпраці» серед її учасників та організаторів. На особливу увагу заслуговують також і студенти відкритої у 2015 році на історичному факультеті освітньої програми «АМЕРИКАНІСТИКА ТА ЄВРОПЕЙСЬКІ СТУДІЇ», які взяли активну участь у Другій міжнародній конференції «Україна та США: досвід та перспективи співпраці» як нове покоління українських американістів, які починають свій науковий шлях.

Марія КРАВЧЕНКО,
аспірантка кафедри нової та новітньої історії зарубіжних країн
історичного факультету
Київського національного університету імені Тараса Шевченка.